Režim dne
- 07:00 - 08:30 příchod dětí, ranní hry dle volby a přání dětí, pohybové aktivity, výtvarné činnosti, individuální hra
- 08:30 - 09:00 osobní hygiena, svačina
- 09:30 - 10:00 řízená činnost, didaktické hry, výtvarné činnosti
- 10:00 - 11:15 pobyt venku, činnost dle plánu výchovy a péče
- 11:15 - 11:45 osobní hygiena, příprava na oběd, oběd
- 11:45 - 12:00 osobní hygiena, příprava na odpočinek
- 12:00 - 14:00 spánek dětí, odpočinek / předškolní příprava (individuální práce s dětmi s nižší potřebou spánku)
- 14:00 - 14:30 osobní hygiena, svačinka
- 14:45 - 16:00 individuální hra, pohybové aktivity, hry dle přání dětí, vyzvedávání dětí
Režim dne je pouze orientační a není striktně dodržován, přednější je respektování aktuálních potřeb dětí. Pobyt venku je přizpůsoben počasí a je omezen při nepřízni počasí.
Poprvé budete bez sebe? Někteří to zvládají s úsměvem, jiní se slzičkami. Co můžete ale udělat, abyste to svým dětem i sobě usnadnili?
Povídejte si spolu
Povídejte si spolu o tom, co je ve školce čeká. Popište dětem jak bude probíhat den. Děti jsou klidnější, pokud ví, co se bude dít.
Připravte se na odloučení
Pokud máte možnost, aby dítko bylo během dne i s někým jiným než s vámi, je to skvělá příprava pro dětský kolektiv.
Pozvolný nástup - citlivá adaptace
Pokud to vy nebo Vaše dítko potřebuje, dejte si čas si zvyknout, začněte postupně a čas odloučení prodlužujte.
Oblíbená hračka
Nechte dítěti vybrat si jeho oblíbenou hračku, kterou si může vzít s sebou. Pomůže jim to se cítit jistěji a blíž vám v novém prostředí.
Tlačítko na rodiče
Stačí na dlaň nakreslit srdíčko a domluvte si, že je to tlačítko na rodiče - když se tlačítko zmáčkne, rodič na dálku pošle obejmutí a pusu.
Sebejistota a pocit důležitosti
Sebevědomé dítě, které ví, že něco dokáže, se v novém kolektivu cítí lépe. Naučte Vaše dítko například zapnout zip, obléct si rukavice nebo třeba nakreslit sluníčko.
Emoce - smutek a stesk
Je v pořádku, že je dítko smutné, že se mu stýská nebo má vztek. Takhle malé dítě si ještě nedokáže s emocemi samo poradit. Neříkejte věty typu: "Už jsi velká holka, přece nebudeš kvůli školce takhle vyvádět!" Uznejte, že je v pořádku takové emoce cítit a povídejte si o tom, co můžete společně udělat pro to, aby mu bylo lépe. Obejměte ho.
Odměny a tresty
I když je to pro dítě náročné – dělá maximum, aby vše zvládlo. Další stres z toho, že přijde o pohádku večer, nebo že nedostane slibované autíčko či zmrzlinu, už nepotřebuje. A na druhou stranu, kupovat každý den dárek, za to, že zvládlo být v dětském kolektivu, či se nepočůrat je i pro vás dlouhodobě neudržitelné.
Nalaďte se na to, co potřebuje zrovna Vaše dítě
Když dítě pláče, říká vám, že potřebuje něco jinak. Neexistuje univerzální rada, vy své dítě znáte nejlépe a víte, jestli potřebuje delší čas na rozloučení nebo to udělat rychle bez protahování. Důležitá je vaše sebejistota – o tu se opírá vaše dítě.
Zamyslete se nad tím, kdo z vás má z nástupu do kolektivu větší obavu. Vy nebo vaše dítě? Vaše obavy z vás dítko snadno vycítí a může je převzít.